Педради

Педагогічна рада: технологія підготовки і проведення

«Педагогічна  рада школи —постійно діючий колегіальний орган управління навчальним закладом», — запи¬сано в Положенні про загальноосвітній навчальний заклад .
Одним із напрямків роботи директора є планування, підготовка, проведення педагогічних рад, здійснення методичного забезпечення педагогічної ради, створення умов для підвищення авторитету та працездатності ради, залучення педагогів до  активної участі в підготовці і проведенні педагогічних рад.
Розробка тематики педрад передбачає визначення кількості питань на одне засідання, обсяг інформації, тривалості засідання, відповідальних за його підготовку.
З досвіду відомо, що оптимальною кількістю питань, які розглядаються на засіданні педради аналітичного характеру, може бути два. 
Загальних рецептів щодо вибору тематики засідань педради бути не може. Вона розробляється з урахуванням особливостей та потреб конкретного навчального закладу і спрямована на глибоке розкриття питання та максимальне залучення вчителів до участі в його обговоренні. Спрямованість тематичних засідань педради значною мірою визначається науково-педагогічною проблемою, над реалізацією якої працює загальноосвітній навчальний заклад.
Тематика засідань педради, як правило, визначається в кінці навчального року, виходячи з проблеми школи, потреб педколективу, аналізу стану навчально-виховного процесу, бесід з керівниками проблемно-динамічних груп, активом учителів, батьківським колективом і учнівськими організаціями.
Перше засідання педради проводиться до початку навчального року, в кінці серпня, і присвячене, як правило, аналізу роботи закладу за минулий навчальний рік та обговоренню завдань на наступний.
На першому засіданні потрібно ознайомити присутніх з річним планом роботи закладу та подати на затвердження радою використання годин варіативної складової робочого навчального плану, про поділ класів на групи при вивченні окремих предметів, про стан методичної роботи, про роботу бібліотеки та забезпечення учнів шкільними підручниками, про стан оздоровлення та харчування учнів, затвердити варіанти програм, підручників, особливості роботи окремих педагогів (робота за авторськими програмами, апробація педагогічних інновацій тощо).
Засідання педради, на якому розглядається питання про допуск до складання ДПА, переведення у наступні класи та випуск учнів, може проводитись у декілька етапів.
 Позачергове (позапланове) засідання педради може бути присвячене підсумкам атестації роботи освітнього закладу. На таких засіданнях обов’язково заслуховується доповідь керівника закладу чи голови атестаційної комісії (перевіряючого), а також представника відповідного органу освіти.
Позапланове засідання педради — одне з найважчих, оскільки багато чого неможливо запрограмувати, передбачити. Тому тут важливі   об’єктивність в оцінці роботи закладу в цілому та конкретно кожного вчителя і класу з боку перевіряючих; правильна позиція керівництва та адекватна  реакція педколективу на наявні недоліки в роботі. Позиція дирек-тора має бути принциповою, самокритичною, об'єктивною.
Проводити таке засідання педради директор повинен з посиленим почуттям відповідальності, для чого йому необхідно заздалегідь ознайомитись зі змістом довідки про перевірку, для того, щоб забезпечити здорову атмосферу засідання педради, надати йому відповідного спрямування, що сприяло б удосконаленню навчально-виховного процесу.

Підготовка до педради


Важливе місце в роботі директора  займає підготовка до чергового планового, тематичного засідання педради.
Процес підготовки засідання педради включає: узгодження його теми, ознайомлення з літературою щодо визначеного питання, вивчення шкільної документації, розробку плану підготовки до педради, створення комісії (робочої або творчої групи) для її підготовки.
До складу такої комісії (творчої, робочої, динамічної групи) входять керівники методичних об'єднань, проблемно-динамічних груп, найбільш досвідчені вчителі. Доцільно до підготовчої роботи залучити якнайбільшу кількість зацікавлених осіб з метою всебічного вивчення проблеми, збору потрібної інформації.
Комісія розробляє план підготовки до педради, який може складатися за такою схемою:

№ Зміст роботи  Термін виконання Відповідальна особа

  
Важлива роль під час підготовки до педради надається діяльності методичної ради вчителів, які глибоко вивчають теорію даного питання, наявний педагогічний досвід, результативність самоосвіти, організовують, взаємовідвідування уроків, готують тематичні виставки тощо.
   Доцільно підготувати невеличку виставку методичних матеріалів, методичний бюлетень, вивісити список літератури тощо.

Алгоритм підготовки педагогічної ради
1. Планування тематики педагогічної ради на рік.
2. Видача наказу про підготовку до педагогічної ради.
3. Засідання методичної ради з питання підготовки педради.
4. Створення ініціативної групи з підготовки засідання педагогічної ради.
5. Формування творчих груп з підготовки окремих питань роботи пед¬ради.
6. Складання плану підготовки і проведення педагогічної ради.
7. Складання списку рекомендованої літератури. Вивчення вчителями теоретичних основ питань і проблем, що виносяться на педраду.
8. Визначення об'єктів вивчення (вчителі, стан викладання навчальних предметів, аспекти діяльності класних керівників, виховання учнів).]
9. Оформлення стенду в методичному кабінеті «Готується педагогічна рада».
10. Збір, обробка, аналіз та узагальнення необхідної інформації про об'єкти  вивчення.
11. Створення моніторингу питань, що виносяться на педраду. Вико¬ристання результатів внутрішньошкільного контролю.
12. Робота з учителями та запрошеними, що мають виступити на педаго¬гічній раді.
13. Підготовка методичної виставки, ілюстративного матеріалу.
14. Розробка проекту рішення.
      Успішність роботи засідання педради значною мірою залежить від своєчасного та систематичного контролю за його підготовкою з боку директора,  який знайомиться з роботою кожного члена комісії щодо підготовки засідання педради, надає  відповідну допомогу. На нараді при директорові обговорюється хід підготовки засідання педради, зміст доповіді і  проект рішення засідання.
Важливим фактором підвищення ефективності засідання педради є якість доповіді. Основу її змісту мають бути покладені провідні ідеї державної політики в галузі освіти, досягнення психолого-педагогічної науки з даної проблеми, моніторингові дослідження стану її вирішення н школі. Доповідь має містити в собі аналіз діяльності педагогічного колективу в цілому та окремих його членів щодо питання, яке розглядається,   досягнень та недоліків у роботі учасників навчально-виховного процесу, матеріали спостережень, досліджень, об'єктивні та достовірні факти з життя школи, порівняльні дані, обґрунтовані висновки та судження, її і накликають позитивну реакцію педколективу, забезпечують необхід¬ний зворотній зв'язок зі слухачами.
       Структура доповіді повинна бути чіткою, логічною, послідовною, складатися з дуже короткого вступу, змістовної (основної) частини та висновків, рекомендацій щодо покращення роботи з відповідного питання.
Кожен виступ учителя на засіданні педради має бути конструктивним, аргументованим, логічним, насиченим конкретними пропозиціями щодо удосконалення навчально-виховного процесу.
У зв'язку з цим учителів потрібно вчити активно, по-діловому виступати на засіданнях педради, виконуючи такі вимоги:
• дотримуватись чіткого регламенту виступів (5—7 хв.);
• виступати відповідно до питання, яке обговорюється, давати конкретні пропозиції до рішення;
• сприяти створенню спокійної та ділової обстановки;
• робити критичні зауваження об'єктивно та обґрунтовано;
• сприймати критику як фактор, що сприяє покращенню якості роботи.
Кожне засідання слід починати з повідомлення про кількість присутніх і відсутніх членів педради (вказати на причини відсутності). Потім затверджується порядок денний роботи засідання. Далі з інформацією про стан виконання рішення попередньої педради виступає, як правило, директор. За інформацією педрада приймає рішення про зняття питання з контролю. Уразі невиконання окремих пунктів рішення попередньої педради педколективу повідомляються причини та заходи щодо забезпечення їх виконання.
На ефективність роботи педради впливає чітке дотримання регламенту (доповідь — 25-30 хв., співдоповідь — 10—15 хв., виступи — 5—7 хв.).
Велике значення має також культура проведення засідання педради: дотримання етичних норм спілкування, адміністративна культура, діло¬ва атмосфера.
Слід враховувати мотиви, які змушують учителів виступати, забезпечувати доцільну послідовність та спрямованість при суворому дотриманім регламенту. Обговорення має носити дискусійний характер.
Директор,  як голова засідання педради,  забезпечує активність учителів тактовними і уважним ставленням до виступаючих, створенням ділової та доброзичливої атмосфери; підтримкою ініціативи вчителів, впевненості кожного вчителя в тому, що до його думки прислуховуються і враховують під час прийняття рішення.
Проведення засідань педагогічної ради є показником рівня творчої атмосфери в колективі, його професіоналізму.
У прийнятому рішенні, перш за все, дуже стисло викладається теоретична основа теми обговорення, дається її обґрунтування, чітко і точно формулюються завдання, які ставляться перед учителями та адміністрацією, перераховуються шляхи і методи реалізації завдань із визначенням відповідальних осіб і строків виконання.
Рішення педради фіксується у спеціальному документі — протоколі, які нумеруються упродовж календарного року.
У протоколі вказують такі реквізити: рішення педради (назва виду документа), дата проведення педради, заголовок до тексту, текст, підписи голови і секретаря засідання.
Текст протоколу складається з двох частин: вступної й основної. У вступній частині вказуються прізвища та ініціали голови і секретаря засідання, кількість присутніх і відсутніх на засіданні, порядок денний засідання з переліком питань, які підлягають розгляду, із зазначенням доповідачів по кожному з них. Основний текст протоколу викладається за розділами: «Слухали», «Виступили», «Постановили». Підписи голови та секретаря на протоколі є обов'язковими.
Для того, щоб рішення педради було оптимальним, воно повинно відповідати таким вимогам:
• бути науково обгрунтовним, тобто випливати з глибокого розуміння закономірностей педагогічного процесу, враховувати вікові та індивідуальні особливості тих осіб, щодо яких приймається рішення;
• бути своєчасно прийнятим і природно випливати із ситуації, що склалася;
• бути результатом осмисленого, наукового аналізу ситуації і водночас оригінальним, нешаблонним;
• забезпечувати аргументованість, без якої рішення не має педагогічної цінності;
• висвітлювати суть питання, яке розглядається;
• мати оптимальну кількість пунктів (5-7);
• бути чітким, лаконічним, конкретним;
  • адресувати кожний пункт рішення конкретно вчителеві чи групі вчителів із вказівкою, що і коли їм  необхідно зробити;
• передбачати строки виконання не більше 1,5-2 місяців, тобто до чергового засідання (за випадком, коли розглядаються стратегічні завдан¬ня, які вимагають довгострокового виконання);
• бути конструктивним, відображати єдині вимоги, розраховані на певний позитивний результат;
• забезпечувати розуміння необхідності рішення всіма виконавцями;
• враховувати індивідуальні можливості виконавців, особисті якості, здібності, досвід як основу для реального його виконання;
• визначати чітко організацію проміжного і підсумкового контролю за виконанням рішення;
• забезпечувати зняття з контролю рішень, які виконані.
Рішення педради ставиться адміністрацією на контроль, приймається адміністративне рішення (наказ ),  накреслюються шляхи його реалізації, у разі виконання рішення знімається з контролю.
Своєчасний та систематичний контроль за виконанням рішень педради, інформація на черговому засіданні про стан реалізації попередніх рішень дисциплінує педколектив, підвищує його відповідальність за розв'язання поставлених завдань, сприяє удосконаленню роботи загальноосвітнього навчального закладу.

Алгоритм ведення засідання педради:


• починати засідання в призначений час;
• доповісти про кількість членів педради, присутніх та відсутніх, причини їх відсутності;
• затвердити відкритим голосуванням порядок денний;
• затвердити регламент роботи педради та дотримуватись його;
• проінформувати про виконання рішень попереднього засідання педради;
• надати слово доповідачу, співдоповідачу, виступаючим;
• запропонувати виступаючим висувати конструктивні ідеї, корисні для всіх, реальні для виконання;
• стежити за реакцією членів педради, увагою, дисципліною, сприяти їх участі в роботі засідання;
• у разі потреби під час засідання коригувати виступи діловими репліками, спрямовувати виступаючого, дотримуватись порядку денного;
• не допускати закритих для обговорення тем, некоректних зауважень, бути толерантним, прислухатись до думки інших; критикувати потрібно конструктивно;
• підвести підсумки після обговорення проблеми; накреслити шляхи вирішення питання, що розглядається;
• зачитати проект рішення педради і після внесення доповнень, змін, уточнень затвердити його відкритим голосуванням;
• оголосити закінчення роботи педради;
• надати можливість членам педради виступити з довідками, зауваженнями щодо ведення засідання педради.

Орієнтовний алгоритм  реалізації рішень педради:


1. Постановка рішення на контроль (занесення його до комп'ютера, журналу контролю, книги наказів, картки контролю, інше).
2. Прийняття адміністративного рішення (видання наказу, проведення нарад, засідань методоб'єднань тощо).
3. Розробка шляхів реалізації рішення (планування педагогічних заходів щодо його реалізації: складання графіків відкритих уроків; проведення теоретичних семінарів, навчально-методичних тренінгів, вивчення та впровадження кращого досвіду роботи; апробація різних педагогічних інновацій; проведення моніторингових досліджень тощо).
4. Організація проміжних форм контролю (відвідування уроків, факультативів, курсів за вибором, позакласних заходів; проведення дирек¬торських контрольних робіт, зрізів навчальних досягнень учнів, вив¬чення рівня їх розвитку та вихованості; анкетування, співбесіди з уч¬нями, учителями, батьками тощо).
5. Аналіз стану реалізації рішення.
6. Зняття з контролю (інформування педагогічного колективу про оста¬точне виконання рішення педради; відмітка про це в журналі або кар¬тці контролю, файлі).

Контроль за реалізацією рішень педагогічної ради
Перевірку реалізації рішень педагогічної ради здійснюють члени комісії з перевірки виконання рішень педради, яка кожного року у складі  3-4  чоловік обирається на серпневому засіданні. Результати перевірки фіксуються в спеціальній карті контролю  за такими пунктами:

Картка контролю
за виконанням рішень педагогічної ради
Тема педради –
Дата проведення –
№ Зміст питання, яке контролюється Виконавець Термін виконання Дата зняття з контролю Відмітка про виконання
1.    
    
    
Контроль за виконанням
Систематичний і своєчасний контроль за виконанням рішень педагогічної ради, причому не з боку адміністрації, а з боку колег по роботі, яким колектив доручив цю справу, об'єктивна і вичерпна інформа¬ція  про стан їх виконання на кожному засіданні педагогічної ради дисциплінує колектив,сприяє дієвості і результативності педагогічної ради, підвищує її авторитет, формує причетність до виконання рішень у більшості членів педагогічного колективу, підносячи у такий спосіб  роль педагогічної ради як колективного органу управління діяльністю навчального закладу.
Підвищенню ефективності роботи педради сприяє використання нетрадиційних форм її проведення («Вертушка», «Час пік», «Кольорові капелюшки», «Мозкова атака», «Регламентована дискусія» тощо). Вони потребують більш ретельної підготовки, наявності позитивного мікроклімату її педколективі; чіткого дотримання відповідної атрибутики; можливості використання саме даної форми для певної конкретної теми засідання.
Проведення нестандартних педрад сприяє розвитку творчості учасників освітнього процесу, ініціативи, винахідливості, самостійності.
Завдання директора — знайти найбільш раціональну форму проведення педради відповідно до специфіки теми та умов роботи школи, НВК.
У будь-якому випадку директору треба твердо пам'ятати, що педрада — це не вистава. Ретельність підготовки до неї не означає, що виступати повинні тільки ті, кого визначили. Це привело б до зниження наукової вагомості педради і нівелювання будь-якої дискусії та критики.
Це, перш за все — рада! Зібрання однодумців!
Потрібно вислухати різні точки зору, всебічно висвітлити питання, означити та обговорити те, що турбує всіх вчителів.
Відтак педагогічні ради можуть і повинні стати дієвою школою педагогічної майстерності для всіх вчителів.